Risto Joost (EST)

2012. aasta V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi ning 2015. aastal Nikolai Malko nime kandval Kopenhaageni rahvusvahelise konkursi laureaat Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel. Risto Joosti repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni. 2009. aasta sügisest on ta Rahvusooper Estonia koosseisuline dirigent, alates hooajast 2012/2013 Tallinna Kammerorkestri peadirigent, hooajast 2015/16 MDR raadiokoori kunstiline juht ning 2016. aasta kevadest Tallinna Filharmoonia kunstiline juht.

Risto Joost on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid, nagu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, MDRi sümfooniaorkester Leipzigis, Philharmonie der Nationen, Fenice Filharmoonikud (Veneetsia), Stuttgarti Kammerorkester, Strasbourg’i Filharmoonikud, Odense Sümfooniaorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Tampere Filharmooniaorkester, Norrlands Opera orkester, Maria teatri orkester (Peterburi), Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Macau Orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Oulu Sümfooniaorkester, Jyväskylä Sinfonia, Kesk-Pohjanmaa Kammerorkester, Belgia Barokkorkester B’Rock jt. Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu RIASi kammerkoor, Berliini Raadiokoor, SWRi Vokaalansambel, Madalmaade Kammerkoor (peadirigent aastatel 2011-2015), Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt.

Rahvusooper Estonias kuuluvad Risto Joosti repertuaari Donizetti „Armujook“, Verdi „La traviata“, Puccini „Boheem“ ja „Tosca“, Bizet’ „Carmen“, Gounod’ „Faust“, Prokofjevi „Armastus kolme apelsini vastu“, Tüüri „Wallenberg“ , Kõrvitsa „Liblikas“ ning ballettidest Tšaikovski „Luikede järv“ ja „Pähklipureja“, Minkuse „Bajadeer“, MacMillani „Manon“, Eduri/Aintsi „Modigliani – neetud kunstnik“.

2018/2019 hooajal ootavad Risto Joosti uued väljakutsed Wuppertali Sümfooniaorkestri, Helsingi Linnaorkestri, Lausanne’i Kammerorkestri, Liepaja Sümfooniaorkestri ning Hoferi Sümfooniaorkestri ees. Teist hooaega jätkub koostöö ka Janáček Filharmoonia Ostravaga, kellega koos antakse Poolas kokku kuus kontserti. Kavas on Dvořáki Viiulikontsert, “Kaval rebaseke” ja “Sinfonietta” ning Smetana avamäng ooperile “Müüdud mõrsja”. Leipzigis avab Joost hooaja MDR raadiokoori ning orkestriga, juhatades Mahleri võimast Ülestõusmissümfooniat. Sama teos kantakse MDR raadiokooriga ette ka detsembris koos Berliini Filharmoonikutega.  Hooaja teiseks suurteoseks on aga Igor Stravinski “Oidipus Rex”. Sophoklese samanimelisel värsstragöödial põhinev ooper-oratoorium kantakse ette nii Leipzigis Gewandhausis kui ka Erfurtis. Hooaja lõpetab Tõnu Kõrvitsa uudisteose maailmaesiettekande salvestus Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

Risto Joost on õppinud orkestri ja koori dirigeerimist ning laulmist Eesti Muusikaakadeemias, täiendanud end Viini Muusika- ja Kaunite Kunstide Ülikoolis ning lõpetanud magistrantuuri Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis prof Jorma Panula klassis.

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2018 dirigent Risto Joosti kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas. 2016. aastal pälvis JoostEesti Muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia ning 2011. aastal Eesti Vabariigi noore kultuuritegelase preemia.